دیسکوژل

دیسکوژل

دیسکوژل در حقیقت ماده ای است که متشکل از ترکیب تنگستن سلولز و الکل بوده کاملا ایمن و عاری از هر گونه خطر میباشد که به حالت ژل درآمده و در فضای دیسک تزریق میگردد. دیسکوژل را می توان تحولی در درمان دیسک کمر بدون جراحی نامید، ماده اصلی سازنده دیسکوژل الکل اتیلیک است.

الکل اتیلیک نخستین بار در سال ١٩٧۵ به عنوان ماده ای بسیار مؤثر و مفید در درمان کم تهاجمی دیسک های بیرون زده استفاده شد که با نتایج عالی و درصد بالایی از موفقیت همراه بود. لیکن ایرادهای اساسی هم به آن وارد شد از جمله اینکه چون تزریق درد زیادی داشت بیمار باید بیهوش می شد و از طرفی چون الکل در روش های تصویربرداری قابل رویت نبود به علت نشت می توانست موجب دردهای انتشاری بعد از تزریق شود. بر همین اساس پروفسور ترون سازنده دیسکوژل تلاش کرد با استفاده از تغییراتی در الکل ضمن استفاده از مزایای الکل، معایب و نواقص آن را به ترکیبی با اثرات درمانی شگرف الکل ولی بدون نکات منفی آن تبدیل کند که نهایتا به دیسکوژل دست یافت.

در همین راستا دیسکوژل الکل تغییر یافته است که به آن اتیل سلولز اضافه شده که این ماده هیچ واکنش نامطلوب و حساسیت و عارضه ای ندارد.
خاصیت اتیل سلولز آن است که وقتی با آب میان هسته دیسک تماس پیدا می کند تبدیل به حالتی شبیه پنبه شده و مشکل نشت الکل را برطرف می کند و علاوه بر اینکه مسیر پارگی های دیسک را می بندد و جلوی انتشار واسطه های مولد درد را گرفته و اثر الکل را هم ماندگارتر می کند.

پروفسور ترون همچنین از فلز تنگستن با مقدار بسیار کم برای دیده شدن در حین و بعد از تزریق الکل استفاده کرد که قابلیت انجام MRI دارد.
در واقع این دانشمند بزرگ محلولی درست کرد که وقتی وارد بدن می شود تبدیل به ماده پنبه ای با خواص فلزی شده که به صورت یک ایمپلنت ماندگار عمل می کند.

 

مزایای تزریق دیسکوژل

 • روشی کم تهاجم و با ریسک بسیار پایین
 • به عمل جراحی نیاز نیست
 • بدون جای زخم، بدون بروز سندرم عمل جراحی ناموفق، عدم تاثیر روی درمانهای احتمالی دیگر در آینده (همینطور جراحی) .
 • امکان انجام درمان به روش سرپایی؛ به بستری در بیمارستان نیاز نیست.
 • به درمان خسته کننده ی فیزیوتراپی بعد از عمل نیازی نیست.
 • میزان موفقیت بالا (80 تا 90 درصد)

دیسکوژل گردن و کمر چگونه انجام می‌شود؟

روش دیسکوژل در میان تکنیک‌های میکرو تهاجمی برای فتق دیسک‌های گردنی، قفسه سینه و کمر بهترین است. دیسکوژل از سال ۲۰۰۵ مورد استفاده قرار گرفته است و اکنون به عنوان روش درمانی طلایی در اکثر کشورهای پیشرفته در سراسر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد. این محصول با استفاده از روش‌های میکرواینجکشن با بی‌حسی موضعی در مدت زمان تقریبی ۲۰ تا ۳۰ دقیقه انجام می‌شود. این روش قادر به کاهش فشار اینترادیسکال و حتی در طولانی مدت اندازه فتق دیسک است.

دیسکوژل گردن و کمر در حقیقت تنها روشی است که فقط شامل برداشتن فتق دیسک نیست بلکه ناحیه آسیب دیده را پر کرده و به یک ایمپلنت دائمی تبدیل می‌کند. همچنین، این تنها روشی است که باعث کاهش ارتفاع دیسک‌ها نمی‌شود. این روش برای هزاران بیمار در بسیاری از کشورها استفاده شده است و خوشبختانه هیچ واکنش آلرژیک یا عارضه دیگری ایجاد نکرده است. این یک روش سرپایی است و بیمار می‌تواند پس از تقریباً دو یا سه ساعت پس از تزریق مرخص شود. درمان فتق دیسک با دیسکوژل بسته به سایر شرایط و شدت مشکل در ۸۵ تا ۹۲٪ موارد موفقیت آمیز بوده است. این درصد موفقیت بسیار رضایت بخشی برای این محصول باقی مانده است.

 

دیسکوژل

مدت بستری برای دیسکوژل چه مدت است؟

تزریق دیسکوژل یک روش سرپایی است. بیمار می‌تواند یک یا دو ساعت بعد از تزریق پیاده روی کند و حتی در طی چند ساعت مرخص شود. نکته مهم در طی فرایند تزریق این است که ممکن است بتوانید مسیر سوزن و مراحل ورود دیسکوژل به دیسک را مشاهده کنید.

چه مدت طول می‌کشد تا اثرات دیسکوژل آشکار شود؟

رفتار درد و احساس به عوامل مختلفی بستگی دارد. به همین دلیل میزان تحمل در افراد مختلف متفاوت است. با وجود این واقعیت، به طور کلی تسکین درد بین سه تا شش هفته پس از تزریق ظاهر می‌شود. با اینکه می‌توانید چند ساعت بعد از تزریق پیاده روی کنید، اما ورزش سبک، رانندگی در مسافت کوتاه و هیدروتراپی بعد از سه تا شش هفته با اجازه پزشک مجاز است و تمرین ورزش شدید، شنا، رانندگی در مسافت طولانی و … می‌توانند بعد از دو ماه آغاز شوند و به تدریج دو ماه پس از تزریق با اجازه پزشک افزایش یابند.

آیا پوشیدن بریس و کمربندهای گردنی و کمر ضروری است؟

معمولاً لازم نیست اما در بعضی موارد پزشک ممکن است آن را توصیه کند.

 

کاربرد تزریق دیسکوژل برای درمان بیماری‌های ستون فقرات

یکی از شایع‌ترین بیماری‌های ستون فقرات و یکی از مهمترین علل ابتلا به کمردرد، به خصوص در سنین بالا، بیرون‌زدگی دیسک بین مهره‌ای است. دیسکوژل می‌تواند در کنار سایر درمان‌ها، به درمان هرنی دیسک کمک کند.

فتق یا لیز خوردگی دیسک بین مهره‌ای، به معنای بیرون آمدن، یا برجسته شدن قسمتی از دیسک، به سمت بیرون و در نتیجه فشار به اعصاب مجاور آن در کانال نخاعی است.با این که بیرون‌زدگی دیسک بین مهره‌ای می‌تواند در هر سطحی از ستون فقرات رخ دهد، اما در ۸۷ درصد موارد، در سطح آخرین مهره‌های کمری یعنی در سطح مهره‌های ۴ و ۵ کمری (L4 و L5) ایجاد می‌شود. همان‌طور که در بالا اشاره کردیم تزریق دیسکوژل، با اثرات خاص خود بر دیسک می‌تواند به درمان این حالت کمک کند.فتق دیسک اغلب در نتیجه ساییدگی و پارگی تدریجی، در اثر افزایش سن ایجاد می‌شود. با بالا رفتن سن، انعطاف‌پذیری و مقاومت دیسک کمتر شده، و احتمال ایجاد پارگی در آن بیشتر می‌شود.

 

موارد درمان دیسکوژل

 • علائم فتق دیسک بدون پاسخ به درمان‌های محافظه کارانه
 • هرگونه درد دیسکوژنیک (موضعی یا رادیکولار)
 • درد طولانی مدت بدون علامت مطلق برای جراحی
 • بیماران مبتلا به فتق دیسک علامت‌دار که گزینه‌های درمانی محافظه کار در بهبود علائم موفق نبوده‌اند و جراحی برای درمان آن در نظر گرفته شده است
 • مشکلات پزشکی و بیهوشی پر خطر
 • ترس غیرقابل کنترل از جراحی

 

هزینه روش درمانی با دیسکوژل چقدر است؟

هزینه این روش درمانی حتی در شرایط دشوار مالی امروزی، غیر قابل پرداخت نیست. اگر هزینه فیوژن ستون فقرات را با روش تزریق دیسکوژل مقایسه کنید متوجه می‌شوید که هزینه این روش تقریباً 3/1 تا 4/1 فیوژن ستون فقرات است.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن به آن روی ستاره ها کلیک کنید!

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 5

تاکنون رأی داده نشده ! اولین کسی باشید که این مطلب را ارزیابی می کنید

اگر این پست را مفید یافتید ...

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید!

بدون ديگاه

ارسال دیدگاه

error: Alert: Content selection is disabled!!