تزریق سیمان به ستون فقرات

تزریق سیمان

یکی از مشکلاتی که اغلب افراد مسن با آن درگیر هستند، پوکی استخوان است. استخوان‌هایی که دچار پوکی می‌شوند، ترد و شکننده شده و همیشه در معرض خطر شکستگی هستند. شکستگی مهره‌ها باعث می‌شود ستون فقرات به سمت جلو قوس بردارد و فرد حالت خمیده به خود بگیرد. این حالت باعث فشار بر روی سایر اعضای بدن مانند سیستم گوارشی یا ریه‌ها شده و عملکرد آن‌ها را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد. درمانی که برای شکستی استخوان ستون فقرات و پیشگیری از حالت خمیدگی انجام می‌شود، جراحی کیفوپلاستی تزریق سیمان به ستون فقرات است.

در یک تعریف ساده کیفوپلاستی یک روش جراحی کم تهاجمی است که برای متوقف کردن درد ناشی از شکستگی ستون فقرات انجام می شود. دلایل دیگر برای انجام این کار می تواند شامل تثبیت استخوان های آسیب دیده یا بازیابی قد از دست رفته در نتیجه پوکی استخوان باشد.

 

تزریق سیمان ستون فقرات (ورتبروپلاستی و کیفو پلاستی) برای ترمیم مهره

عمل‌های ورتبروپلاستی و کیفوپلاستی برای درمان شکستگی‌های فشردگی یا کمپرشن دردناک ستون فقرات انجام می‌شوند که معمولاً پی‌آمد پوکی استخوان هستند. پزشک مخلوط سیمان را تحت هدایت تصویربرداری فلوئوروسکوپی داخل مهره‌ی شکسته تزریق می‌کند یا بالن را وارد مهره‌ی شکسته می‌کند تا فضا ایجاد شود و بتواند این فضا را با سیمان پر کند؛ عمل اول ورتبروپلاستی و عمل دوم یعنی جایگذاری بالون کیفوپلاستی نامیده می‌شود. 75 درصد بیماران بعد از عمل ورتبروپلاستی توانایی حرکتی از دست رفته را بازمی‌یابند و فعال‌تر می‌شوند.

 

فواید ترمیم مهره ستون فقرات با تزریق سیمان

ورتبروپلاستی و کیفوپلاستی توانایی‌های عملکردی بیمار را افزایش می‌دهد تا وی بتواند بدون فیزیوتراپی یا طب فیزیکی و توانبخشی به سطح فعالیت قبلی خود بازگردد.
این عمل‌ها معمولاً درد ناشی از شکستگی کمپرشن مهره را با موفقیت تسکین می‌دهد، درد بسیاری از بیماران تقریباً بلافاصله بعد از عمل یا ظرف چند روز برطرف می‌شود و اکثر بیماران از لذت یک زندگی بدون علائم دردناک برخوردار می‌شوند.
تقریباً 75 درصد بیماران بعد از ورتبروپلاستی توانایی حرکتی خود را بازمی‌یابند و فعال‌تر می‌شوند و می‌توانند با پوکی استخوان مقابله کنند. بیمارانی که قادر به حرکت نبوده‌اند، می‌توانند به استرحت مطلق خود پایان دهند و از روی تخت بلند شوند. این فعالیت خطر ذات‌الریه را کاهش می‌دهد و با قوی‌تر کردن عضلات انگیزه‌ی بیمار را برای فعالیت بیشتر می‌کند.
ورتبروپلاستی و کیفوپلاستی معمولاً عمل‌هایی ایمن و موثر هستند.
در این عمل‌ها نیازی به ایجاد برش نیست، جراح فقط شکاف کوچکی را روی پوست ایجاد می‌کند که حتی نیازی به بخیه زدن ندارد.

 

تزریق سیمان

کاربردهای متداول ورتبروپلاستی و کیفوپلاستی

ورتبروپلاستی و کیفوپلاستی برای درمان شکستگی‌های فشردگی دردناک مهره‌های ستون فقرات انجام می‌شود که عموماً به دلیل پوکی استخوان ایجاد شده‌اند. ورتبروپلاستی و کیفوپلاستی معمولاً بعد از امتحان کردن درمان‌های کم‌تهاجمی‌تر مانند استراحت مطلق، استفاده از بریس یا کمربند طبی و درمان دارویی و نتیجه نگرفتن از آنها توصیه می‌شود. ورتبروپلاستی و کیفوپلاستی را می‌توان به سرعت بر روی بیمارانی انجام داد که به دلیل بروز دردهای ناراحت کننده نیاز به بستری شدن پیدا کرده‌اند. همچنین بعد از انجام این عمل‌ها نیاز بیمار به استراحت مطلق و مصرف دارو کمتر می‌شود. از این گذشته ورتبروپلاستی و کیفوپلاستی به بیمارانی توصیه می‌شود که:

سالمند یا ضعیف هستند و احتمال دارد استخوان‌هایشان بعد از شکستگی به خوبی جوش نخورد.
به دلیل وجود تومور خوش خیم دچار شکستگی کمپرشن مهره‌ها شده‌اند.
به دلیل مصرف درازمدت استروئید یا ابتلا به اختلال‌های متابولیک دچار پوکی استخوان شده‌اند.

توصیه می‌شود ورتبروپلاستی و کیفوپلاستی ظرف هشت هفته بعد از شکستگی حاد انجام شود تا احتمال موفقیت‌آمیز بودن عمل به حداکثر برسد.

 

ورتبروپلاستی و کیفوپلاستی درمان مناسبی برای عارضه‌های زیر نیست:

فتق دیسک یا کمر درد آرتریتی
این عمل‌ها معمولاً برای بیماران جوان‌تری که به جز شکستگی مشکل دیگری ندارند، توصیه نمی‌شود. چون تجربیات و شواهد درازمدت مربوط به تزریق سیمان در جسم مهره محدود است. به علاوه شکستگی‌های بیماران جوان‌تر سریع‌تر از شکستگی‌های بیماران مسن‌تر یا مبتلا به پوکی استخوان جوش می‌خورد.
این عمل‌ها درمانی نیست که از شکستگی‌های بیماران مبتلا به پوکی استخوان در آینده جلوگیری کند. ورتبروپلاستی و کیفوپلاستی فقط برای ترمیم شکستگی‌های فشردگی تشخیص داده‌ شده‌ و التیام نیافته‌ی جدید کاربرد دارد.
ورتبروپلاستی و کیفوپلاستی برای اصلاح انحناء غیرعادی ناشی از پوکی استخوان ستون فقرات کاربرد ندارد، اما اگر بدشکلی ناشی از شکستگی جدید باشد، تزریق سیمان در ستون فقرات از تشدید آن جلوگیری می‌کند.
ورتبروپلاستی و کیفوپلاستی برای بیماران مبتلا به آمفیزم ریوی شدید یا دیگر بیماری‌های ریوی مناسب نیست، چون برای این گروه از بیماران سخت است که یک تا دو ساعت برای انجام عمل ورتبروپلاستی روی شکم دراز بکشند. به همین دلیل امکانات خاصی برای راحت بودن این بیماران در نظر گرفته می‌شود.
این عمل‌ها برای اصلاح شکستگی‌های جوش خورده و مزمن مهره‌ها مناسب نیست.
ورتبروپلاستی و کیفوپلاستی برای بیمارانی که استخوان‌های سالم دارند یا مهره‌هایشان در اثر سانحه شکسته است، توصیه نمی‌شود.
این عمل‌ها برای بیماران درگیر با انحناهای غیرعادی ستون فقرات، مانند اسکولیوز یا کیفوز (قوز)، که علت دیگری به جز پوکی استخوان داشته باشد، مناسب نیست.

ورتبروپلاستی و کیفوپلاستی برای بیماران دچار تنگی کانال نخاعی یا فتق دیسک همراه با تحت فشار قرار گرفتن نخاع یا عصب و کاهش عملکرد عصبی توصیه نمی‌شود.

 

قبل از تزریق سیمان به ستون فقرات

قبل از تزریق سیمان به ستون فقرات باید موارد زیر را رعایت کنید، این موارد شامل:

باید در طول دوره درمان داروی تقویت‌کننده استخوان مصرف کنید. قبل از شروع درمان داروهایی که مصرف می‌کنید، مانند انواع ویتامین، مکمل‌ها و حتی داروهای گیاهی را به پزشک اطلاع دهید.
قبل از هر چیز بهتر است پزشک را در جریان حساسیت‌های خود قرار دهید.
زنان باردار باید به پزشک وضعیت خود را اطلاع دهند. زیرا برای درمان این بیماری به عکس رادیولوژی نیاز دارند که تشعشعات آن برای جنین خطرناک می‌باشد.
باید در روز جراحی از مصرف شیر، خامه، آب‌پرتقال و غیره بپرهیزید. درصورتی‌که دارویی مصرف می‌کنید باید حداقل ۳ ساعت قبل از عمل مصرف کنید و آن را همراه با آب کم بنوشید. زیرا پزشک ممکن است خوردن و آشامیدن را برای شما ممنوع نماید.
قبل از جراحی، خون بیمار مورد آزمایش قرار خواهد گرفت.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن به آن روی ستاره ها کلیک کنید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تاکنون رأی داده نشده ! اولین کسی باشید که این مطلب را ارزیابی می کنید

اگر این پست را مفید یافتید ...

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید!

No Comments

Post A Comment

error: Alert: Content selection is disabled!!